Kartoteka – Ernest Hemingway

Kartoteka – Ernest Hemingway – przedstawiciel literatury amerykańskiej
Ernest Hemingway, fragment

Ernest Hemingway

21 lipca 1899 – 2 lipca 1961

Amerykański pisarz, dziennikarz i reporter należący do tzw. straconego pokolenia (pokolenie amerykańskich pisarzy, którzy dorastali podczas I wojny światowej; termin spopularyzowany przez samego Hemingwaya za sprawą powieści z kluczem Słońce też wschodzi). Autor powieści Słońce też wschodzi, Pożegnanie z bronią, Komu bije dzwon oraz opowiadań Śniegi Kilimandżaro i Stary człowiek i morze, które przyniosło mu Nagrodę Pulitzera, a następnie Nagrodę Nobla. Także interesującej późnej powieści Rajski ogród, której stylistyka odbiega od głównego nurty prozy noblisty.

Zmarł śmiercią samobójczą. Zastrzelił się nad ranem 2 lipca 1961 roku.

Twórczość literacka Hemingwaya, o surowym, lapidarnym i skondensowanym stylu, z ograniczeniem środków artystycznych do niezbędnego minimum, ma charakter autobiograficzny, mocno bazuje na barwnej i bogatej biografii pisarza, osobistych doświadczeniach, wydarzeniach historycznych, w których sam brał udział.

Twórczość ta pozornie jest jednoznaczna. Jednak po przyjrzeniu odsłania swe niejednoznaczne oblicze. Początkowo była odczytywana w duchu klasycznych interpretacji freudowskich i egzystencjalnych, później w duchu krytyki feministycznej i genderowej, następnie w duchu postmodernizmu. Teraz zaś rozpatruje się ją z punktu widzenia ekologii[1].


[1] Jerzy Jarniewicz, 2 lipca Hemingway popełnił samobójstwo, opublikowano 2.07.2011, http://wyborcza.pl/1,75410,9880115,50_lat_temu_Hemingway_popelnil_samobojstwo.html, dostęp 29.08.2019.